Historia orkiestry w Szczedrzyku sięga odległych lat. Widziałem gdzieś starą fotografię z lat wojennych, gdzie przed kościołem w Szczedrzyku stoją muzykanci. Zapewne była to jakaś uroczystość kościelna.
Ze Szczedrzykiem związany jestem od 26 lat, kiedy to ożeniłem się i tutaj zamieszkałem. Od roku 1991 gram też w orkiestrze działającej w Szczedrzyku. Z informacji które posiadam i pamiętam, prowadzącym orkiestrę w Szczedrzyku był Konrad Konieczko. Oprócz niego w pierwszym składzie grali : Józef Roerich, Herbert Roerich, Walter Kuhne, Helmut Kuhne, Franciszek Spyra, Józef Konieczko, Paweł Długosz, Bernard Korzyniec. Skład ten czasami się zmieniał, w zależności od możliwości czasowych i zdrowotnych muzykantów.
Od 1991 roku skład orkiestry dętej grającej na uroczystościach kościelnych w miarę ustabilizował się. Do orkiestry doszedł na stałe tubista Marian Kostka, trębacz Krzysztof Długosz i ja tenorzysta – Marek Kulik. W późniejszych latach do orkiestry Konrad Konieczko wciągnął swoich wnuków Marina, Rafała i Bogdana Jagosów, którzy do czasu wyjazdu na stałe do Niemiec byli związani z orkiestrą. Oprócz prowadzenia orkiestry dętej, Konrad Konieczko prowadził też sześcioosobowy zespół „MELODIA” grający zabawy i dancingi, a także chór Echo Szczedrzyka.
Po śmierci Konrada Konieczko w maju 2002 roku, prowadzenie orkiestry dętej w Szczedrzyku przejąłem ja. Czynnie w orkiestrach gram od roku 1984 (najpierw w Hutniczej Orkiestrze Dętej w Ozimku, od 1986 także równolegle w Młodzieżowej Orkiestrze Dętej w Ozimku).
W Szczedrzyku od zawsze starałem się wciągnąć w szeregi orkiestry dętej wszystkich grających w naszej parafii, a więc ze Szczedrzyka, Pustkowia, Antoniowa i Niwek. Pierwsza nazwa prowadzonej przeze mnie orkiestry była Parafialna Orkiestra Dęta Szczedrzyk. Starsze pokolenie muzyków odeszło albo do wieczności albo na zasłużone emerytury, a stan ich zdrowia nie pozwalał już im dłużej grać. Począwszy od tego okresu, wiek orkiestry bardzo się obniżył. Wielką pomocą wykazał się ksiądz Hubert Chudoba, który będąc w tym czasie naszym proboszczem zakupił kościelne nuty dla orkiestry. W dalszym ciągu skupialiśmy się jednak tylko na graniu uroczystości kościelnych – pasterki, rezurekcji, Bożego Ciała, odpustu i dożynek. Liczebnie skład orkiestry wahał się w granicach 10 – 12 członków w podstawowej obsadzie poszczególnych sekcji.
W maju 2013 roku opiekę nad orkiestrą przejęło Stowarzyszenie Przyjaciół Szczedrzyka, zapewniając wsparcie finansowe. W roku 2014 w efekcie napisanego projektu pt. „MOC ORKIESTR DĘTYCH” otrzymaliśmy znaczną finansową kwotę z unijnych dotacji na rozwój orkiestry, w wyniku czego zakupiliśmy 11 nowych instrumentów, aranżacje nutowe i nagłośnienie. Orkiestra zmieniła nazwę na ORKIESTRA DĘTA SZCZEDRZYK i obecnie skupia 28 członków ze Szczedrzyka, Pustkowia, Antoniowa, Niwek, Ozimka, Dębskiej Kuźni, Schodni i Dobrodzienia. Skład orkiestry przedstawia się następująco: 5 trąbek, 2 tenory, baryton, puzon, waltornia, lira, 3 flety, 3 klarnety, 3 tuby, 4 saksofony, perkusja i 3 osobowa sekcja rytmiczna. Program orkiestry stanowią śląskie pieśni ludowe, pieśni religijne, kolędy i pastorałki, marsze oraz utwory biesiadne, rozrywkowe i koncertowe. Próby orkiestry odbywają się w świetlicy w Pustkowie. Obecnie oprócz oprawy muzycznej wszystkich świąt kościelnych, orkiestra daje koncerty na wielu uroczystościach w naszej miejscowości oraz w gminie. Tylko w 2017 roku orkiestra zagrała 16 koncertów, przemarszy i innych okolicznościowych występów.
Marek Kulik